£11 worth of food for 2 people for 4 days?

Discussion in 'Food & Drink Forum' started by bouncer, Aug 17, 2012.

  1. bouncer

    bouncer
    Well-known Member

    Joined:
    Dec 27, 2005
    Messages:
    3,604
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    106
    Location:
    Glasgow
    Ratings:
    +256
    Anyone have any suggestions?

    Apparently money doesn't grow on trees.
     
  2. signs

    signs
    Banned

    Joined:
    Nov 28, 2005
    Messages:
    21,490
    Products Owned:
    1
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    166
    Location:
    nr burton on trent
    Ratings:
    +3,316
    buy some fish and leaven bread .
     
    Last edited: Aug 17, 2012
  3. Dancook

    Dancook
    Distinguished Member

    Joined:
    Feb 15, 2007
    Messages:
    15,239
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    166
    Ratings:
    +5,928
    Fish?:) is he made of money..

    8 cans of soup = £6
    Loaf of Bread = £1
    Box of Cereal + Milk

    Might see you through:)
     
  4. Steven

    Steven
    Senior Moderator

    Joined:
    Feb 1, 2005
    Messages:
    37,550
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    166
    Ratings:
    +6,579
    Possibly achievable assuming you can cook. You could buy frozen or canned prepared food but I would be against that on the basis high salt and sugar content will give your body cravings

    A bag of uncooked supermarket own-brand rice or pasta should last a few days for example and then buy cheap again like frozen veg

    Or go completely student and eat nothing but instant noodles for four days. Go to an asian supermarket for the cheap and good stuff (albeit no worthwhile nutritional value), bachelors noodles for 80p a pop is quite expensive
     
  5. GBDG1

    GBDG1
    Well-known Member

    Joined:
    Feb 5, 2006
    Messages:
    7,447
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    133
    Ratings:
    +1,260
    £11 for 4 days was a luxury shopping budget when I was a student!

    Breakfast - Porridge - Tesco 550g porridge oats - 1 x £0.55
    Sultanas - £0.60

    Lunch - Sandwich
    Tesco Every day value loaf - 1 x £0.47 (you can swap this for value pitta if you like £0.20 per pack of 6)
    Filling: Tuna (tesco value) 185g - 4 x £0.54 = £2.08
    Sweetcorn 3 x £0.33 = £0.99

    Dinner
    Tesco Every day value Spagetti - 500g 3 x £0.24 = £0.72
    Sardines in tomato - 3 x £0.42 = £1.26
    Tomato Passata - 3 x £0.29 = £0.87
    Tinned Peas - 3 x £0.14 = £0.42

    Snacks
    4 pint full fat milk (for calories) £1.14
    Value chicken noodles 8 x £0.11 = £0.88
    Tesco delight - 2 x £0.35 = £0.70

    Total: £10.68

    Probably a much healthier diet than 99% of people as well! Plenty of protein, good fats and even managed to get in some veg.
     
    Last edited: Aug 17, 2012
  6. shodan

    shodan
    Distinguished Member

    Joined:
    Dec 11, 2001
    Messages:
    12,000
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    166
    Location:
    shoeburyness
    Ratings:
    +7,441
    Is it meant to be for 4 adults or two adults + 2 kids? is it only 4 dinners or are you expecting breakfast from it too?
     
  7. aVdub

    aVdub
    Distinguished Member

    Joined:
    May 27, 2010
    Messages:
    8,563
    Products Owned:
    9
    Products Wanted:
    5
    Trophy Points:
    167
    Location:
    44° 3'53.21"N 73°30'54.36"E
    Ratings:
    +10,233
    If money is tight then take from the land. Plenty of free rabbit, mushroom, berries and seafood etc etc etc around.

    Use the £11 to buy bread.
     
  8. Solar

    Solar
    Well-known Member

    Joined:
    Dec 2, 2003
    Messages:
    2,581
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    106
    Location:
    Earth
    Ratings:
    +469
    Intermittent fasting, it's the only way to go :smashin:
     
  9. Chadford

    Chadford
    Distinguished Member

    Joined:
    Mar 5, 2006
    Messages:
    5,955
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    166
    Location:
    LS6
    Ratings:
    +2,466
    You've been watching Horizon, yes?

    :)
     
  10. IronGiant

    IronGiant
    Moderator

    Joined:
    Jun 7, 2003
    Messages:
    65,522
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    166
    Location:
    .
    Ratings:
    +45,354
    Four days off until pay day? :)
     
  11. IronGiant

    IronGiant
    Moderator

    Joined:
    Jun 7, 2003
    Messages:
    65,522
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    166
    Location:
    .
    Ratings:
    +45,354
    Panorama?
     
  12. IronGiant

    IronGiant
    Moderator

    Joined:
    Jun 7, 2003
    Messages:
    65,522
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    166
    Location:
    .
    Ratings:
    +45,354
    I would swap out your tinned veg for frozen:

    frozen peas £1.00 for a kilo
    frozen sweetcorn £1.00 for 907g

    Tesco delight :eek: how about a couple of apples :)

    You can easily pick a few pounds of blackberries for nothing at the moment :thumbsup:
     
  13. campy mccamper

    campy mccamper
    Well-known Member

    Joined:
    Nov 30, 2009
    Messages:
    3,696
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    136
    Ratings:
    +549
    If you dont mind fighting your way through hordes of angry middle aged women, you could try the reduced aisle at the supermarket.
     
  14. Chadford

    Chadford
    Distinguished Member

    Joined:
    Mar 5, 2006
    Messages:
    5,955
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    166
    Location:
    LS6
    Ratings:
    +2,466
  15. Piscauk

    Piscauk
    Well-known Member

    Joined:
    Jun 4, 2007
    Messages:
    2,394
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    116
    Location:
    Nr Shrewsbury
    Ratings:
    +530
    One word. ASDA. Tins of potatoes (30p), custard (17p), pitta bread (20p), block of cheese for luxury, things of this nature. If you want meat, get turkey. Just cook in slower and slightly longer. Or make kebabs with it, its about £2.50 for 600 odd grams, alot cheaper than other meats.
     
  16. IronGiant

    IronGiant
    Moderator

    Joined:
    Jun 7, 2003
    Messages:
    65,522
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    166
    Location:
    .
    Ratings:
    +45,354
    Thanks Chadford, the guys in the Fitness forum have been discussing the same thing for a while and I thought they were taking about a Panorama program.

    Edit: title of the thread was BBC Panorama, but it was the Horizon program that was linked to :suicide:

    Sorry :)
     
    Last edited: Aug 17, 2012
  17. malk

    malk
    Well-known Member

    Joined:
    May 15, 2008
    Messages:
    2,861
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    106
    Ratings:
    +421
    LOL,i saw one bloke in Asda,the other day,he was a shelf stacker,trying,to fill the reduced shelf,he was swarmed by loads of old ladies....made me giggle,he was getting right stressed,all asking him about the reductions!!
    Sorry,back on topic....

    Rice and beans...get a cheap german sausage to flavour when cooking the beans in a pressure cooker,dont use all of it.
    And maybe some mince beef,?.
    Or,a big tin of toms,garlic(cheap),mince beef,cheap pasta,cheap veg,=pasta bolognaise,

    Or,hit the skips round the back of smaller supermarkets??
     
  18. SBT

    SBT
    Banned

    Joined:
    Mar 19, 2011
    Messages:
    11,150
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    166
    Ratings:
    +5,831
    £11 wouldn't feed me for an hour :D
     
  19. cornish

    cornish
    Active Member

    Joined:
    Dec 18, 2011
    Messages:
    1,264
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    66
    Location:
    kingsbridge
    Ratings:
    +110
    it depends on what you already have in your cupboard/fridge......

    look at various vegetables for a start. they keep for a week easily. pulses, well they keep for a lot longer and require a little preparation. your best bet is to make things that have a water based sauce with some kind of stock. roasted potatoes in a soup with some carrots and peas will be highly edible. some stock cubes will help with flavour.

    £11 is not much to play with for 4 days, assuming you have some useful ingredients in the cupboard already, £11 to to breakfast, lunch and dinner is asking a lot.

    don't forget everyone, that to have breakfast cereal it uses a lot of milk, unless you are willing to forgo tea/coffee through the duration. id stick with toast for breakfast with some marmite or jam if already in the cupboard.

    do you risk buying a whole chicken and boiling it? save the water as stock, strip the chicken and roast the bones, then reboil in the stock for added flavour, and sparingly use the chicken over the 4 days with whatever vegetables you have bought?

    all of this is hypothetical, depending on what is already available. yet in this day and age, cooking is a forgotton tradition, and basic foodstuffs do not exist in a lot of cupboards.
     
  20. cornish

    cornish
    Active Member

    Joined:
    Dec 18, 2011
    Messages:
    1,264
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    66
    Location:
    kingsbridge
    Ratings:
    +110
    do you know how much minced beef is??? and for what you get it is bad value on a strict budget! not everyone has a pressure cooker i don't, never had the need. i did have a base of a pressure cooker which was good for making confectionary.

    you could make a pasta soup with onions garlic cheap tin tomatoes chopped with perhaps some cheap bacon but don't forget pasta does not taste very nice after it has been cooked in a soup and re heated for the third time.

    some of us are probably use to spending £90 week on just food for two, but obviously you need to have some cooking skills to live on £11 for 4 days, it can be done but it isn't much fun.
     
  21. rousetafarian

    rousetafarian
    Moderator

    Joined:
    Aug 17, 2007
    Messages:
    23,185
    Products Owned:
    1
    Products Wanted:
    2
    Trophy Points:
    166
    Location:
    NW
    Ratings:
    +15,180
    I have just been informed that Waitrose has just received my wife's online order for the household weekly food shop....and it ain't pretty.
     
  22. GBDG1

    GBDG1
    Well-known Member

    Joined:
    Feb 5, 2006
    Messages:
    7,447
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    133
    Ratings:
    +1,260
    That's not a very nice thing to say about your wife.
     
  23. rousetafarian

    rousetafarian
    Moderator

    Joined:
    Aug 17, 2007
    Messages:
    23,185
    Products Owned:
    1
    Products Wanted:
    2
    Trophy Points:
    166
    Location:
    NW
    Ratings:
    +15,180
    Point taken, and quite amusing but wholly inaccurate...I meant the bill, and no she doesn't have a face like a duck. ;)
     
  24. Phil57

    Phil57
    Well-known Member

    Joined:
    Jan 31, 2005
    Messages:
    3,893
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    136
    Location:
    The Vale of Evesham
    Ratings:
    +621
    £11 was the question, not plus whatever is in the cupboard, the cupboard could have all manner of goodies inside.;)
     
  25. IronGiant

    IronGiant
    Moderator

    Joined:
    Jun 7, 2003
    Messages:
    65,522
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    166
    Location:
    .
    Ratings:
    +45,354
    Is this £11 for 4 days until payday?

    or £11 every 4 days for the foreseeable future?
     
  26. Dancook

    Dancook
    Distinguished Member

    Joined:
    Feb 15, 2007
    Messages:
    15,239
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    166
    Ratings:
    +5,928
    It could be too late..
     
  27. GAZBEROTTEN

    GAZBEROTTEN
    Active Member

    Joined:
    Feb 26, 2011
    Messages:
    2,182
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    66
    Ratings:
    +156
    If you go to tesco you can more than a weeks worth of food for that

    Tesco Tinned Spaghetti get 2 tins

    Tesco Everyday Value Spaghetti In Tomato Sauce 410G - Groceries - Tesco Groceries

    23 pence per tin total 46 pence

    Tesco Peas

    21 pence per tin get two tins total 42 pence

    Tesco Everyday Value Garden Peas In Water 300G - Groceries - Tesco Groceries

    Tesco 1.5 KG Bag of Chips

    82 pence

    Total £1.70 for four days or you can buy a big bag of pasta for an extra £1 and have pasta on the odd few days

    Or you can improvise and get tescos tin carrots, sweetcorn, etc instead of having spaghetti or peas for two days straight wouldn't cost you over £2

    And if you could even get a drink with that as for an entire two weeks if you buy tescos branded drinks. Which at most would hit £4
     
  28. Dancook

    Dancook
    Distinguished Member

    Joined:
    Feb 15, 2007
    Messages:
    15,239
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    166
    Ratings:
    +5,928
    Was the OP an effort to gain a silent victory against the wife?
     
  29. =adrian=

    =adrian=
    Distinguished Member

    Joined:
    Jul 4, 2007
    Messages:
    17,053
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    166
    Location:
    The Internet
    Ratings:
    +7,371
    I lived on this for months when I was broke

    Heinz Baked Bean In Tomato Sauce 415G - Groceries - Tesco Groceries

    add different vegtables and spices to make it taste a bit different each day.

    Usually the main meal of the day was 2 cans of baked beans + 1 fried onion + pepper + oregano for me (I'm a big guy) + sometimes (if I could afford it) one or two fried frankfurters. If I felt really posh that day I would add a slice of cheese to the pan to melt it together with all the other goodies.

    Disclaimer:
    • A can of baked beans was around £0.30-0.40 then and everything else was much cheaper than now.
    • I was usually buying an 'out-of-date' bread that was only few pence (sometimes for free).
    • I was working! (I'm sure I'd be better off on JSA and other benefits)
     
    Last edited: Aug 18, 2012
  30. BISHI

    BISHI
    Well-known Member

    Joined:
    Mar 29, 2007
    Messages:
    9,753
    Products Owned:
    0
    Products Wanted:
    0
    Trophy Points:
    133
    Location:
    Leamington Spa
    Ratings:
    +1,190
    Marmite and toast with a couple of eggs at the weekend. I lived on that for months when I was on the dole.
     

Share This Page

Loading...
  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice